ضمن تسلیت گویی شهادت حضرت امام علی (ع)

نکته ها و گفته ها

عدل و عدالت

عدل به معنای هر چیزی را به جای خود قرار دادن و یا انجام دادن هر کاری به نحو شایسته است خداوند عادل یعنی دستورات او در جای  خود و به نحو شایسته است و در آخر هم پاداش یا مجازات به اندازه می‌دهد که خداوند دستور داده که عدالت را رعایت کنیم.

داستان و حکایت :

مسیحی و زره امام علی علیه السلام

در زمان خلافت حضرت امام علی علیه السلام در کوفه زره آن حضرت گم شد پس از چندی در نزد یک مرد مسیحی پیدا شد امام علی علیه السلام او را به محضر قاضی برد و اقامه دعوی کرد که:  این زره از آن من است نه آن را فروختم و نه به کسی بخشیده ام و اکنون آن را در نزد این مرد یافته‌ام  قاضی به مسیحی گفت: خلیفه ادعای خود را مطرح کرد تو چه می گویی؟

او گفت: این زره مال خود من است و در عین حال گفته های مقام خلافت را تکذیب نمی کنم (ممکن است خلیفه اشتباه کرده باشد.)

قاضی رو به حضرت علی علیه السلام کرد و گفت تو مدعی هستی و این شخص منکر است بنابراین تو باید شاهدی بر مدعای خود بیاوری.

امام علی علیه السلام خندید و فرمود: قاضی راست می گوید اکنون می بایست که من شاهد بیاورم ولی من شاهد ندارم». قاضی روی این اصل که مدعی شاهد ندارد به نفع مسیحی حکم کرد و او هم زره را برداشت و روانه شد.

ولی مرد مسیحی که خود بهتر می دانست که زره مال چه کسی است پس از آنکه چند گامی پیمود عذاب وجدان گرفت و برگشت گفت : این طرز حکومت و رفتار از نوع رفتارهای بشر عادی نیست از نوع حکومت انبیاست و اقرار کرد که زره مال امام علی علیه السلام است طولی نکشید که دیدند او مسلمان شده و با شوق و ایمان در زیر این پرچم امام علی علیه السلام در جنگ نهروان می‌جنگد.

بحارالانوار جلد ۹ صفحه  ۵۹۸   بر گرفته از کتاب الف تا خدا

والسلام مرتضوی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها